Форум Кастанеда

User info

Welcome, Guest! Please login or register.

You are here » Форум Кастанеда » Упражнения и практики » Почистване на тонала - практикум - ОТЧЕТИ

Почистване на тонала - практикум - ОТЧЕТИ

Posts 141 to 160 of 161

141

http://www.cinefish.bg/data/news_images/29/p_14772.jpg

142

Толкова надъхващо е това, което си написал. Да си нарежа вените.  :D
Чувствам се точно, както на снимката, че и с такъв бретон.   :unsure:

Никога не съм си мислила (тая задача - не се обяснявай, не мога да я направя тук и това е), че сме завършени воини. Ама никога.
Толкова много има да се учи още. Щом не можах един летящ глиган да разбера. Дзенските коани изглеждат по-ясни. Много високо ми вдигна летвата.
Ще се опитам да издиря една приказка. :)

143

Пишеше, че е от "Пътят на Икар" (не знам линк) :

Кръгът на голямото незнание

"Веднъж учениците на древния гръцки философ Зенон от Елея го попитали:
— Защо ти, учителю, който знаеш повече от нас, винаги се съмняваш в правилността на отговорите, които на всички нас изглеждат очевидни и ясни?
Старецът начертал на пясъка един голям и един малък кръг и отвърнал:
— Площта на големия кръг са моите познания, а площта на малкия — вашите. Моите знания са действително по-големи от вашите, но всичко извън тези кръгове е неизвестно. Дължината на голямата окръжност, както виждате, е много по-голяма от дължината на малката, следователно и границата на моите знания с неизвестното е значително по-голяма. Затова аз имам и повече съмнения…"

144

А как ги ловят? С магия? Ловят ги като всеки друг ловец - с капани. И за да бъде техния лов успешен, те изучават и познават навиците и начина на живот на местните животни до съвършенство. Казано на съвременен език, те имат ноу-хау и технология, имат и съответните умения да ги прилагат на практика.
Виждаш ли някъде летящи глигани? Не, нали? И аз не ги виждам. Виждам трезвост, виждам стратегия, виждам строгите правила на пътя на воина, виждам контрол и дисциплина, но летящи глигани няма. Воините не са тъпаци.

Значи трябва нещо да се яде. И за да бъде уловено се иска трезвост и стратегия, а не магия.
Ок. Не ти казах, как избрах една от трите предложени ми работи преди известно време. Ако добре си спомням имах ден- два време за вземане на решение. Знаех, че направих по-трудния избор. Питала съм се, дали това не е и, заради стремежа към ектремните преживявания. Със сигурност съм била и трезва. Обаче стратегия?! Доста ми е далечно това понятие, въпреки старанието ми.

Сега, малко преди предишните празници, миналата седмица разбрах, колко по магически начин съм взела решението. Можеше и да не съм сред живите, ако бях избрала неправилната стъпка. Това е магия, а не стратегия. Понеже в поста ти стана дума и за смъртта.

За утре не знам. :)

Въпреки летящите глигани, освен тях, някъде там има интуиция, магия и смъртта, като съветник. Нещо такова.

Last edited by Силвия М (01.01.2017 16:41)

145

— Ти си пред много мъчителен кръстопът — каза той. — Може би последния и вероятно най-трудния за разбиране. Някои от нещата, които ще ти кажа днес, може би никога няма да ти станат напълно ясни. Те поначало не се поддават на изясняване. Така че не се притеснявай и отчайвай. Всеки от нас е тъпак, когато навлиза в света на магията, а приобщаването към този свят изобщо не ни гарантира, че това ще се промени. Някои от нас си остават тъпаци докрай.
Хареса ми това, че включва и себе си сред идиотите. Знаех, че не го прави от любезност, а като дидактичен подход.

Островът на тонала, Сказания за Силата :)

146

Или казано така -

Песимистът вижда тъмен тунел,
оптимистът вижда светлина в края на тунела,
реалистът вижда влак.
Машинистът вижда трима идиоти, които стоят на линията.

147

И... Права си. Не те смятам за воин, за мен ти си ТъпакаТук. Но и аз съм ТъпакаТук и не смятам и себе си за воин. И на двама ни липсват контрола и дисциплината, които превръщат обикновения човек във воин. И ако сме способни да се видим какво представляваме, тогава все още имаме време да се променим. Но ако се самозалъгваме, че сме завършени воини, а в същото време продължаваме да скачаме от глупост на глупост, ние ще си останем просто тъпаци тук, тъпаци там докато един ден смъртта сложи край на всички илюзии. Това е положението...

Виждала съм и по-големи злетаци, съвсем между другото и нищо лично. Водят упражнения на незнайковците- начинаещи.
Знам, че това не те касае и вълнува. Ама ей така го написах и в случай, че ме няма. Да се знае!! Те с тия написаните неща сверяват свои "размисли и страсти" и правят обучения. Точно затова в един от практикумите трих. Но не е защото печелят на "мой гръб"(все ми е тая), а защото са тъпи и сам човек няма как да стане да си свери изживяванията със себе си. Последното никой не може да го стори, ако не търси.
Поздрави!!

148

Силвия М wrote:

...
Сега, малко преди предишните празници, миналата седмица разбрах, колко по магически начин съм взела решението. Можеше и да не съм сред живите, ако бях избрала неправилната стъпка. Това е магия, а не стратегия. Понеже в поста ти стана дума и за смъртта.
...
Въпреки летящите глигани, освен тях, някъде там има интуиция, магия и смъртта, като съветник. Нещо такова.
...

Решенията се взимат в сферата на нагуала. Интуицията също е извън зоната на разума. Не ми се търсят сега точните цитати, но това не са неща от тонала и когато говорим за почистване на тонала няма особен смисъл да ги намесваме. Друг е въпроса, че целта на почистването и пренареждането на тонала е да се даде възможност на нагуала да излезе напред и да се увеличат проявите му.

Странно е защо винаги когато заговорим за нещо трудно, изискващо усилия и веднага се появява желание да сменим темата и да заговорим за интуиция, за усет и виждане. Така беше още в Дир.бг, така е и досега навсякъде.

Станах свидетел на една случка пред блока, която ми се струва, че обяснява ситуацията. Една съседка има БМВ и го паркира точно отпред. Когато няма други коли за нея няма проблем нито да паркира, нито да излезе.  Но спре ли някой пред нея става страшно. Тия дни някакво хлапе беше оставило шкодата си на около метър и половина пред БМВ-то. Разстояние повече от достатъчно за да излезе без никакво усилие, но не и за нея. Беше истинско удоволствие да наблюдавам маневрите и от балкона. Жената нямаше никаква идея какво прави. Тръгваше напред, връщаше назад, едновременно с това въртеше волана накъдето и падне с надеждата, че ако не спира да опитва все някак ще се получи и ще успее да се измъкне.

По някое време излезе хлапето с шкодата и жената се разкрещя по него. То спокойно и обясни, че разстоянието е предостатъчно и ако не може да излезе, проблема е в нея, а не в разстоянието. Тя продължи да крещи, че нейната кола била по-дълга, а хлапето пак спокойно и обясни, че коли по-дълги от 4.9м няма. Цифрата за момент я обърка, явно цифрите винаги я объркват и докато се опомни хлапето се качи в шкодата и си замина.

С това не искам да кажа нищо лошо за жените, те си имат своите слабости, мъжете си имат техните. Точно тая жена не си беше напънала мозъка да разбере логиката на паркирането. Явно всеки път тя паркира "по усет", "по интуиция", което всъщност в случая означава налучкване. И причината за подобен подход е мързела да си напънеш тиквата. Така се получава и с магията. Почистването на тонала, прегледа, това са неща, които изискват сериозни усилия и постоянство. А интуицията не иска нищо, човек просто си я има.

149

С това не искам да кажа нищо лошо за жените, те си имат своите слабости, мъжете си имат техните. Точно тая жена не си беше напънала мозъка да разбере логиката на паркирането. Явно всеки път тя паркира "по усет", "по интуиция", което всъщност в случая означава налучкване. И причината за подобен подход е мързела да си напънеш тиквата. Така се получава и с магията. Почистването на тонала, прегледа, това са неща, които изискват сериозни усилия и постоянство. А интуицията не иска нищо, човек просто си я има.

Изобщо не ми дреме за тая мадама. Ама никак. Явно не се е учила от мъжете, което е нейна грешка, разбира се. И грешката - на всички (жените и мъжете) е точно тази, че не се учат от другите. Поне да паркират, заради тонала. То няма и за какво друго, де. Никой не паркира в нагуала. Пък знам ли!?

И понеже стана дума за полове - ей този учител е тъп. И затуй го и сложих, да се вижда. Колкото и обучения да направи. Можеше малко повечко да попрочете. Например анатомия и физиология, психология, че и квантова физика и механика. А не да пише глупости, докато учи хората. Което ще рече, че го мързи да чете. Но се хвали, как не му е припадащо вече.

Дон Хуан, например, сума ти време е носил женски дрехи. Едва ли е било само заради тонала. Да погледне човек през нейното огледало е съвсем различно.

Last edited by Силвия М (03.01.2017 05:22)

150

Не е важна мадамата, не е важно и дали става дума за мъж или жена. Важното е, че разбирането на процеса на паркиране прави нещата в някаква степен предсказуеми и повтаряеми. Докато за такива хора, паркирането си остава мистерия и никога не са сигурни дали следващия път ще им се получи.

Същото се отнася и за примера с ловците. Познаването на привичките на дивеча, умението да се залагат капани дава същата предсказуемост. Ловеца знае къде и по какъв начин би могъл да хване определен вид дивеч. Благодарение на това той успява да намери храна навсякъде.

По същия начин грешните представи на древните ясновидци, въпреки умението им да виждат са довели до тяхната гибел.

Дон Хуан обясни, че новите ясновидци трябвало да преодолеят огромните бариери на традицията. По времето, когато започнал новият цикъл, никой от тях не знаел със сигурност кои процедури от огромното им наследство са правилни и кои не са. Очевидно древните ясновидци били сбъркали в нещо, но новите ясновидци не знаели в какво. И те тръгнали от предположението,, че всичко, което са вършели предшествениците им, е погрешно. Древните ясновидци били майстори на догадките. Предположили например, че тяхната изкусност във виждането е защита. Смятали, че били недосегаеми или поне докато нашествениците не ги смазали и не избили повечето от тях по най-жесток начин. Древните ясновидци нямали на практика никаква защита, въпреки абсолютната им увереност, че са неуязвими.(Огънят отвътре, Карлос Кастанеда)

151

Ако приема, че това за ловеца и дивеча е метафора, би могло да означава доста неща. И това например - воинът трябва да знае за хората наоколо. За да може с лекота да се справя в ежедневието. Така че - и полът, и образованието, и размерът имат значение. :D

Колкото до цитата прочетох цялата глава. Това е владеене на съзнанието. Което съм казвала, че е доста трудна материя (цел може би). По-правилно (по-леко) е да се каже "изучаване на съзнанието". Всъщност това са само термини.

Направиха ми впечатление две неща. Първото е:

"— Нагуалът е човек достатъчно гъвкав, за да бъде всичко — ми бе отвърнал той. — Да си нагуал, наред с всичко останало, означава да няма какво да защитаваш. Запомни това — ще се връщаме към него не веднъж."

И второто - новите ясновидци картографирали непознатото "чрез контролирана употреба на виждането". Значите не са стъпили на стария опит, макар и грешен, а са продължили по стария - нов за тях начин.

Сигурна съм, че това пак е някакъв парадокс, който не успявам в момента да доразбера.

Оказа се, че има още нещо-

"Те са нещо неописуемо. И въпреки това аз лично бих казал, че приличат на нишки светлина. Това, което е непонятно за нормалното съзнание, е, че нишките съзнават. Не мога да ти обясня какво означава това, защото не знам какво казвам. Всичко, което мога да ти кажа като личен коментар, е, че нишките съзнават себе си, те са живи и вибрират, и са толкова много, че не могат да се изразят с цифри, а всяка от тях е сама по себе си една вечност."

Гледам едно детско сериалче от известно време - Ясновидката Тру. Хората писали за него в нет-а смятат, че тя преживява един и същи ден по два пъти, за да спаси някого. Според мен тя сънува (знае за деня, има дежа вю във всичките му разновидности, включително и жаме вю...) деня, за да може да разбере, по какъв най-добър начин да съумее да се справи в определена ситуация. Това ми стана най-ясно някъде след десета серия, не я запомних точно, коя. Там съвсем ярко си проличава, че колкото и добра да е в способностите си, виждането, владеене на съзнанието - няма контрол над събитията. Могат бъдат видени, разгледани десетките варианти на вибриране на случките (вечности) от една точка на безвремие. Колкото до промяната им - никога не е напълно ясно, кой най- правилен е "избран". Каквито и виртуози да са виждащите.

От тук се взема "увереността" и "беззащитността" на старите. Затова са ги и избили нашествениците. Но не е от не-безупречност и не от не можене, и не знаене. Странно защо не са скочили!? 

Поста не е точно за тая тема. Всъщност щом може да се обясни с думи - значи е тонал. Може и почистване да е. Трудна е практиката. :)

152

Решенията се взимат в сферата на нагуала. Интуицията също е извън зоната на разума. Не ми се търсят сега точните цитати, но това не са неща от тонала и когато говорим за почистване на тонала няма особен смисъл да ги намесваме. Друг е въпроса, че целта на почистването и пренареждането на тонала е да се даде възможност на нагуала да излезе напред и да се увеличат проявите му.

Няма защо да ги търсиш. От известно време, от време на време чета/уча невробиология, заради алхимията. Преди няколко години, след всичките ми открития на "моята Америка" едно 14-годишно дете ме светна, че пропускам нещо. И то не е грешка, а недоглеждане. Химията. Оказа се, че това е, като алхимията + квантовата физика и механика. Не всичко е физика и механика, има и химия. Древните изобщо не са били тъпи. Няма откъде да се вземе антахкарана без химия. Без невробиология.

Решенията се вземат доста преди умът, мозъкът да е "помислил" за тях. Има много изследвания в тая насока - примерно в шаха. Ходът е приет, преди реакцията на мозъка на ЕЕГ. Но и "свободната воля" си е чиста проба илюзия. Уж висшият Аз е решил не знам, какво си... Всеки има предел на осъзнаване. И всеки открива "своята Америка", когато му дойде времето.

А съм много много против, че всичко е предрешено и, че е карма, съдба. Не зная, как да го обясня най- правилно, но карма не съществува, никога. Това са събития без субект-обект, на които не винаги би могло да се повлияе. И е само, заради това, че вибриращите светлини, линиите са съзнателни и живи. И могат да се използват. Което е "владеене на намерението". Не е трудна работа да ги сграбчиш, трудно се владеят, изкуство е.

Може и да те събори и убие неочаквано, като акробата, може и да те издигне над кофти- случката.

Last edited by Силвия М (11.01.2017 15:09)

153

Силвия М wrote:

...
От тук се взема "увереността" и "беззащитността" на старите. Затова са ги и избили нашествениците. Но не е от не-безупречност и не от не можене, и не знаене. Странно защо не са скочили!?
...

Струва ми се, че имаш някаква по-особена представа какво е безупречност...

- Ако някой рече да вземе за мерило твоята основна същност, с всичките ти страхове, алчност и завист, и прочие, и прочие, и да те научи на неща, които биха задоволили едно такова ужасно състояние на личността, какъв ще е тогава резултатът според теб?
Не знаех какво да отговоря. Мислех си, че прекрасно разбирам причините за неговия отказ.
- Лошото при древните магьосници било, че те усвоявали удивителни неща, но при наличието на своята необлагородена същност - продълЖи дон Хуан. - Неорганичните същества станали техни съюзници и чрез специални примери ги учели на същински чудеса. Съюзниците изВършВали определени действия, а древните магьосници били подтиквани, стъпка по стъпка, да им подражават, без да променят нищо в основната си природа.(Изкуството на сънуването, Карлос Кастанеда)

Това безупречност ли е?

А ето и един пример(има много такива) за грешните изводи, които са правели, въпреки че на практика техниките им са работели перфектно:

- Какво всъщност се случи там, дон Хуан? - попитах аз.
- Има две версии. Ще ти кажа първо версията на старите ясновидци. Те смятат, че отразяващата повърхност нададен лъскав предмет, потопен във водата, увеличава силата на водата. Затова те често се втренчвали във водни обекти, а отразяващата повърхност им служела като средство за ускоряване на процеса. Те били убедени, че нашите очи са ключа за навлизане в непознатото; втренчвайки се във вода, те давали възможност на очите да отворят пътя. 
Старите ясновидци забелязали, каза дон Хуан, че мокротата на водата само овлажнява или се просмуква, докато флуидността на водата се движи. Тя тече, предположили те, в търсене на други нива под нас. Те вярвали, че водата ни е дадена не само за да поддържа живота, но и да служи също като връзка, като път към другите нива надолу.
- Много ли са нивата надолу? - попитах аз.
- Древните ясновидци преброили седем - отвърна той.
- Ти самият познаваш ли ги, дон Хуан?
- Аз съм ясновидец от новия цикъл и следователно имам друго гледище - рече той. - Сега просто ти показвам какво са вършели старите ясновидци и ти казвам в какво са вярвали.
Но това, че той имал друго гледище, не означавало, че практиките на старите ясновидци били невалидни, изтъкна дон Хуан; техните интерпретации били погрешни, но истините, които открили, имали практическа стойност за тях.
(Огънят отвътре, Карлос Кастанеда)

154

Струва ми се, че имаш някаква по-особена представа какво е безупречност...

Сигурно е така с всички хора, последователи на едно и също учение. Струва ми се нормално, защото, колкото и да сме учили, правили едно и също нещо - всеки има различен начин на живот, мислене, идеологии. Пак. Че и възпитанието си оказва своето влияние. Заради сянката. Снощи си мислех по- подробно за нея. Как човек се старае да прави нещата безупречно, разумно... и колко време му отнема някаква малка промяна, която му се иска "да внесе" в тонала. И после отново, и отново, и... Дори се чудих - колко пъти се отказвах!? Доколкото си спомням - основно три пъти. Колко пъти "изгонвах" досадните неорганични!? Бърках ли, или вземах правилното решение!?

Главно, защото да бъдеш безупречен е много трудна цел. И като сгафиш 3-5-9 пъти, знаеш ли, кога да спреш. :)

За мен това е разбирането за безупречност -

"Дон Хуан постави ръка върху устата ми и пошепна, че един воин постъпва така, сякаш знае какво прави, когато в действителност не знае нищо. Той повтори едно изречение три-четири пъти, като че искаше да го запомня наизуст. Каза:
— Един воин е безупречен, когато се доверява на личната си сила, независимо дали е малка или огромна."

Така съм смятала и е било и преди 8 години същото, примерно.

И личната Сила. Когато сгафи човек и я има Силата, може да извърши такива безобразия, че не е истина. И то поради простата причина, че да си безупречен 25 часа в денонощието е сложно.

И като се има предвид, че не всяка Сила е вътрешна. А може и всичката да е външна винаги, не съм сигурна даже още, колко пъти ще променя виждането си точно за това...

Знаеш ли, какво ми разказа сега една приятелка. Един човек пътувал в чужбина след някаква кола по магистрала. Дълга магистрала само с две коли. Изведнъж се появило нещо, като малко торнадо, грабнало колата, която била отпред и я метнало край магистралата. На хората нищо им нямало. Когато тръгнали отново, върху втората кола вече - се стоварил един самосвал сняг. Ей така, отникъде. Разни въздушни течения.

Представи си само различните представи за безупречност. И тук не става въпрос само да си добър човек. Нищо общо. То е да си свестен, с правилен тонал.

155

Сериалчето е спряно да се прави, поради това, че учи младите хора да не вярват в предрешеността, в съдбата, в кармата. Според някое учение, религия.

И най- интересното е, че са поставили герой, който е точно същият, като спасяващата, със същите способности, но с противоположна задача във Вселената. Защото не става да има току-така, какъвто и да било безпорядък. Доброто и злото. Кое е добро, и кое е зло!? ..

:crazyfun:

Last edited by Силвия М (16.01.2017 13:24)

156

Силвия М wrote:

...
За мен това е разбирането за безупречност -

"Дон Хуан постави ръка върху устата ми и пошепна, че един воин постъпва така, сякаш знае какво прави, когато в действителност не знае нищо. Той повтори едно изречение три-четири пъти, като че искаше да го запомня наизуст. Каза:
— Един воин е безупречен, когато се доверява на личната си сила, независимо дали е малка или огромна."

Така съм смятала и е било и преди 8 години същото, примерно.
...

За много хора точно това е правилната, всъщност и единствената дефиниция за безупречност. Въпреки че същевременно това е и най-мъглявата и неопределена дефиниция. Що са идея да обясняваш едно неясно понятие безупречност с друго неясно понятие лична сила? Омагьосан кръг. Защо тогава хората толкова я харесват?

Една такава неясна и неопределена дефиниция позволява всеки да я тълкува както си иска. И въоръжен с едно такова собствено тълуване, спокойно може да обяви всяка дивотия за безупречна постъпка. Просто извършилия дивотията се е доверил на личната си сила и дивотията само изглежда дивотия, а на практика си е чиста 24 каратова безупречност. Дрън-дрън-дрън...

Не искам да кажа, че това е лоша дефиниция или, че не е вярна. Но тя придобива смисъл на определен етап от воинския път, а дотогава не просто е безполезна, тя пречи.

Из книгите има много информация, много дефиниции за безупречност. Включително и в нашия практикум излезе една.
Когато човек се освобождава от идеализма и несъществуващите цели, негова движеща сила става само практичността. Шаманите наричат това безупречност.
Доста по-конкретно и ясно от по-горното.

Всъщност заданията от нашия практикум бяха елементи, отделни градивни тухлички на безупречността. Те и още много подобни тухлички, всичките заедно правят воина безупречен. Да се отделя една дефиниция и да се игнорират останалите означава да постъпваме като слепците със слона и да казваме "хобота е безупречност, не опашката е безупречност, не крака е... " и т.н.

Да бъдем безупречни, да постигнем безупречност означава да опознаем целия слон. Безупречността е конкретно, еднозначно определено сътояние на съществуване и поведение. Това състояние е еднакво, с едни и същи изисквания към всички. И няма собствена безупречност за всеки, както няма слонове с крокодилски опашки и жирафски шии. Абсурдните комбинации просто означават подмяна на липсващото знание с фантазии.

157

Силвия М wrote:

Кое е добро, и кое е зло!? ..

В магията такъв въпрос не съществува. Няма добро и зло за магьосника. Пред очите му нещо се случва и той го възприема. Магосника е безстрастен наблюдател, не е участник.

158

17.01.2017г. Вторник,

Двата ти поста ги слагам в цитат, защото са пълни, точни и ясни. Зная прекрасно, че това не го харесваш и после няма пост по 3 дни. :D

Обаче - истината е друга. С думите на хората да се изразя - съгласна съм абсолютно с написаното от теб. До такава степен, че нямам, какво да кажа. Да добавя. И това е "моя" радост, защото значи много за мен - нямам отклонения от нормата. Каквото и да напиша - това е без значение за теб. И е пълна глупост.

Толкова пъти ми се е искало да го кажа - това не е ласкаене. А когато мрънкавя и се лигавя - е единствено само, заради това, че имам усещането, че ти губя времето. Когато не мога да се справя с това, което мислиш (не го смилам), или че заданието на моменти ми е непосилно. Иде ми да напиша - ясно ли ти е!? Обаче би било огромна глупост, защото така се говори на малоумен. И то не заради него, щото и без туй той не разбира, какво е. А заради себе си пак главно, отново.  (Прецаках за сетен път - не се обяснявай и не говори "аз", ама  във форум е така. Може би затова ме беше "осенила", шегичка, :) идеята за затворена тема - който има зор, да се регистрира.) Браво пък се казвало на магаре... :D

Чакай да кажа друго. Към края е сериалчето. Там видях нещо, което правех, като практика по време на практикумите. И не само - в ежедневието също. Героинята отбелязваше датите и дните на календар. Голям и ясен. Заради времето и заради проверката на себе си. Почти се бях хванала по мисленето на хората за календарите и бележките. Че били кофти. Сега се убедих, че правилно съм постъпвала за себе си. На който му пречат дните - негова грижа. Това ми беше тегобата. (добро/зло) Имало, какво да се научи и от филм. Само, като си представя - аз и филм, пред киното навсякъде наоколо. :D

Last edited by Силвия М (17.01.2017 20:25)

159

18.01.2017 г. Сряда,

https://www.actualno.com/interest/razkr … 57277.html

Дежавю - та, как уж частта от мозъка, отговорна за паметта се активира преди тази - за мисленето, според учените.

160

23.01.2017г,

Тази сутрин беше интересно - разтягането на времето. Беше 6.03, 6.10, 6.13, 6.10, 6,13. Случва се.

:rofl:

You are here » Форум Кастанеда » Упражнения и практики » Почистване на тонала - практикум - ОТЧЕТИ