За духа на групите практикуващи Тенсегрити

From: "T.A. Rakanov" tim@granat.ru
То: riml@adt.ru
Subject: Re: About Tensegrity and etc

Сега, сега. Ще ви разкажа за войнския дух и за парите за Тенсегрити

Октомври `97.

Влизам, значи на castaneda.com и откривам там информация за групи практикуващи Тенсегрити. Избрах се един номер в Ню Йорк (сега съм в Ню Йорк) и си казвам, да взема да звънна, и да отида.

Позвъних. Попитах за адреса – казаха ми – идвай.

Е, и отидох.

Местната практикуваща група се състои от около 20 души на различна възраст и пол, а също и всевъзможни националности – почти 40%.

Те практикуват три пъти в седмицата – вторник, четвъртък, неделя от 19-21ч. Заниманията минават така, всички се събират в залата, застават в кръг и заедно правят упражнения. Без разговори, спорове, отклонения и т.н. По средата правят 10мин. пауза

Парите са изцяло за наема на помещението. Този ден бяха по $3 на човек.

Никакви инструктори, учители, водещи. Никой дори не попита как се казвам, какъв съм и защо съм отишъл – то е ясно. Никой нищо не обяснява, просто станаха и започнаха.

Когато влязох и видях всички тези хора си помислих:: мдаа...Но когато тези “старчоци” започнаха да правят пасите, аз разбрах, че нещата не са толкова прости. Разбира се едва ли мога да твърдя, че тези хора са войни – от откъслечните разговори, които съм чувал, следва, че дори не всички са чели Кастанеда – името му не бе споменато от нито един от тях. И с упражненита е така, при всеки се получават по различен начин – някои помнят добре, други не толкова. Когато всички ги правят естествено се ориентират към някого. Но при всички се получава достатъчно бързо и достатъчно точно.

А това дали са войни или не това не подлежи на определяне. Кастанеда казва, че главното е да се ПРАВЯТ паси, а ефектът от тях ще се усети по-късно, от само себе си. И тези хора именно с това се занимават – те ПРАВЯТ паси, а защо и за какво – това е личен въпрос за всеки. Може и да не са такива войни, като самия Кастанеда, но те имат достатъчно дух да се събират и да правят, без да се интересуват. Дори това да е хоби за някои – е и? Добро хоби ако към това са се ориентирали.

Правихме следното: непрекъснатите серии. Всички упражнения, които Дима ни беше пказал, са превърнати в дълги серии включително и Уестуудската. Просто във всички тези серии се прави по веднъж всеки пас. Последователността е същата както я показваше Дима. Няма особености при свързването на движенията – просто едното преминава в другото. Сякаш цялата серия се прави без прекъсване в произволно (но достатъчно бързо) темпо. Дишането е важно. Вдишванията и издишванията са ясно изразени.

Сериите, при които трябва да се правят 20+20 (т.е. 20 с едната ръка и после 20 с другата) – при Мъжката серия, се правеха така: вначалото всички паси се изпълняваха с едната ръка, после с другата, после отново с лявата после отново с дясната. По-точно изпълняваха ги с двете ръце, но отначало сякаш за лявата половина, после за дясната.

Правихме намерението, за матката, горещата серия, мъжката, уестудската, за лявото тяло+дясното по пет пъти всеки пас за два часа! В края, като добавка правихме “прозореца” и Т.Абелар. При което когато отворихме прозореца, всички се дръпнаха крачка назад, и чак после започнаха да викат “интент” и викаха не само веднъж а много пъти – 10, 12 не ги броих.

Тук идеята е такава – всеки се учи сам, когато иска, където може, а се събират изключително да играят заедно – за повечето това е по-просто и за този, който добре помни и за този, който не насмогва. Всички тях ги задържа намерението, което всеки за себе си задържа с изпълнението на паси. Диалогът спира до такава степен, че се страхувах, че ще ми пробие черепа - толкова силно се усещаше някакъв такъв сърбеж там горе J.

Още веднъж настоятелно препоръчвам да бъдат организирани практикуващи групи по места. Само че сериозно, без неформалничене.

Лично аз като се прибера в Москва (през Декември) веднага ще пристъпя към сформиране, ако без мен нищо не бъде организирано. Единственото условие – да не се задават въпроси, да не тряба да се изчаква и т.н. Ако някой не знае пасите, може да ги разучи просто така, като повтаря след всички (а успуредно с това да ги прави в къщи), но време за разяснения и записки няма. Разбира се трябва да има и такива, които знаят всички паси и други които знаят само някои. Който е бил на семинари да се обади.

Аз ще отида на семинар тази седмица, казват, че там ще покажат два дълги паса от неправенето. Някой бил ли е на семинари по неправене?

Ако има въпроси, добре сте дошли.

Раканов

Отдавна се каня да напиша нещо за духа на групите практикуващи Тенсегрити. Публикуваното описание ми се стори толкова съвпадащо с моите усещания, че реших да мина само с малък коментар. И той е за това, че този дух се усеща и в България по начина описан в горното писмо. Този дух усетих и в Гармания. Едно допълнение, можеш да помолиш за разяснения по даден въпрос, ако някой знае ще ти отговори разбираемо.